Çok İşinize Yarayacak 5 Google Arama İpucu – Çok Bilinmeyen Google Özellikleri – Part 1

İnternette ne aradıysak karşımıza çıkıyor. Çıkıyor çıkıyor da, alakasız onlarca sonuç da çıkabiliyor. Bu yazımda Google’da arama yaparken kullanılan kısa yollardan, yani Google arama ipuçlarından bahsedeceğim. Bu sayede artık aramalarınızda daha verimli olabilecek, aradığınıza net bir şekilde ulaşabilecek, doğru ifadeyle nokta atışı arama yapabileceksiniz.

Günümüz dijital dünyasında hepimiz artık neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı internetten giderir olduk. Aradığımız ne varsa, neye ihtiyaç duyduysak, adres tarifi almak istedik, taksi çağırdık ya da alışveriş yapmak istediysek hepsini ilk önce internetten aradık. Bunun için de akıllı telefonlarımızı, tabletlerimizi ya da bilgisayarlarımızı kullandık. Aradığımız her şey için, neredeyse tüm ihtiyaçlarımız için bir web sitesi var. Bu devasa dijital dünyada arama motorları aradıklarımızı bulmak ve bize sunmak için sürekli çalışıyor. Her ne kadar bunun için devasa yatırımlar, teknolojiler harcansa da aradığımız terimler çok fazla eşleşmeye sahip olduğunda arama motorlarının bizi anlaması için bazı ifadeler kullanmamız gerekebiliyor.

Google Gelişmiş Arama İpuçları, Google Arama Kısa Yolları Nelerdir?

Google arama ipuçları aradığınız şeyin nokta atışı bulunmasını sağlayan yardımcı arama karakterleridir. Google arama kısa yollarını kullanarak basit bir komut yazarak doğrudan sonuca ulaşabilirsiniz. Yıldız ( * ), çift tırnak ( ” ” ), site, related, inurl, filetype, matematiksel işlemler, birim çevirileri, uçuş durumu, zar veya yazı tura atmak gibi arama kısa yolları aradığınızı bulmak için Google tarafından sunulan özelliklerinden bazıları.

Bu yazımızda Google için arama optimizasyonu sağlayan ifadeler ve kısa yollar ve ipuçlarından bahsedeceğiz.

1- Yıldız Kullanma ( * )

Yıldız ifadesi Google arama ifadelerinde joker karakter olarak kullanılır. Yani bir atasözünün son kelimesini hatırlamıyor musunuz? Yıldız karakteri ( * ) sizin için oraya geçiyor. Bir şarkı sözünün bir bölümünü ya da bir deyimin bir parçasını mı unuttunuz? Unuttuğunuz yere yıldız ( * ) koyun. Unuttuğunuz her kelime için bir yıldız koymak mümkün.

Google Arama İpuçları ( * ) Yıldız Kullanımı
Google Arama İpuçları ( * ) Yıldız Kullanımı

Bu özellik Google’ın en kullanışlı özelliklerinin başında yer alıyor. Google bu özellikle sizin yıldızlı bıraktığınız kısımları otomatik tamamlıyor. Google arama yaparken yazılan yıldız sayısı kadar eksik kelime olduğunu varsayacağı için aradığınız ifadeyi bulamazsanız, yıldız sayısını değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

2- Çift Tırnak Kullanma ( ” ” )

Arama yaparken çift tırnak kullanmak aradığınız ifadeyi tam anlamıyla bulmanın en etkili yoludur. Örneğin aradığınız ifade Google tarafından yanlış anlaşılıyor ve farklı kelimede arama sonuçlarını size öneriyor olabilir. Siz yine de aradığınız ifadeyle tam eşleşen sonuçları bulmak istiyorsanız, ifadeyi tırnak içerisine alıp aratmanız yeterli olacaktır.

Aradığınız sayfada kesinlikle geçmesini istediğiniz ya da geçtiğini düşündüğünüz ifadeyi aynı şekilde tırnak içerisine almak size daha isabetli sonuçlar getirecektir.

Google Arama İpuçları ( " " ) Tırnak Kullanımı

Aynı şekilde aradığınız ifadeyi tırnak içerisine almak akademik araştırmalar yaparken, görsel arama yaparken, alışveriş öğeleri ararken ya da Google Akademik kullanırken çok işinize yarayabilir.

3- Belirli Site İçerisinde Arama Yapmayı Sağlayan İfade: ” site: “

Aradığınız bir ifade var fakat bu ifadeyi sadece belirli bir site içerisinde yapmak istiyorsunuz. Örneğin belirli bir haber sitesinde bir haber arayacaksınız ya da aradığınız kelime spesifik bir sitede geçiyor mu onu öğrenmek istiyorsunuz. Bu ifade size tam olarak bunu sağlıyor.

Örneğin bu görselde Üsküdar Belediyesinin resmi web sitesinde bulunan Atölye Üsküdar ile ilgili içerikleri sonuç olarak buluyor. Bu arama yöntemi özellikle spesifik bir siteden arama yapmak istediğinizde birebir. Örneğin girişimcilik program desteklerini belediyelerin ya da kurumların sitelerinde arayabilir, sadece belirli eğitim kurumlarının web sitelerinde arama yapabilir ya da bir konuyu sadece belirli bir haber sitesinde bulabilirsiniz.

4- İçinde Aradığınız Kelime Bulunan URL Bulmayı Sağlayan İfade: ” inurl “

Bu ifade direkt olarak aranan ifade URL içerisinde geçip geçmediğine bakar. Yani aradığınız arama ifadesinin ilk önce sayfa içerisinde değil, url adresinde olup olmadığına bakar. Özellikle internette kullanıcı adıyla sosyal medyada arama yapmak ya da istenen ürünün inceleme yorumlarını, videolarını bulmak için bu özelliği kullanabilirsiniz.

Bunun için arama çubuğuna inurl: aranacak ifade yazmanız ve aratmanız yeterli olacaktır.

5- Belirli Sonuçları Arama Sonuçlarından Çıkarmak

Aradığınız ifade birçok sonuç döndürdü. Fakat siz bu sonuçlardan bazılarını görmek istemiyorsunuz. Örneğin; Nike markasına ait ayakkabı modellerine bakmak için Nike ayakkabı yazdınız ve arattınız. Görsellere tıkladınız. Zaten halihazırda siyah ayakkabınız olduğu için siyah ayakkabı modellerini sonuçlardan çıkarmak istiyorsunuz. İşte tam olarak bunu yapmak için ” -siyah ” ifadesini aramanıza eklemeniz gerekiyor.

Aynı şekilde belirli siteleri, belirli haberleri ya da belirli sonuçları arama sonuçlarınızdan filtreleyebilirsiniz. Örneğin; ünlü biriyle ilgili son haberlere bakacaksınız fakat Twitter sonuçlarının arama sonuçlarında görünmesini istemiyorsunuz. Aramanıza -twitter ifadesini eklemeniz soruna çözüm olacaktır.

Bu yazımda internette aradığınızı nokta atışı bulmak için bazı ipuçlarından bahsettim. Bu ipuçlarını kullanarak, unuttuğunuz bir şarkı sözünü bulabilir, istemediğiniz arama sonuçlarını sonuçlardan çıkarabilir, url içerisinde ya da site içerisinde arama yapabilir ve tam olarak aradığınız ifadeyle eşleşen sonuçları bulabilirsiniz. Bir sonraki yazımda diğer Google arama ipuçlarından bahsedeceğim.

Daha fazlası için Atölye Üsküdar’ı sosyal medya hesaplarından takip edebilir, fikir ve görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Comment