• 15 Ağustos 2022

E-İHRACAT’TA 4 TEMEL BİLGİ

E-İHRACAT’TA 4 TEMEL BİLGİ

E-İHRACAT’TA 4 TEMEL BİLGİ 1024 279 yonetici

E-ihracat veya yurt dışı e-ticaret, çevrimiçi kanallarla yurt dışından gelen siparişleri, mikro ihracat kuralları dahilinde müşteriye ulaştırmaktır.

E-ticaretini yurt dışında da yapmak isteyen şahıs veya firmalar yabancı pazarlarda birçok zorlukla karşılaşabileceğini söylemek doğru olacaktır. Ancak, tüm zorluklarına rağmen uluslararası pazarlarda online satış yapmak eskisine nazaran daha kolaydır.

E-İhracatta Temel Bilinmesi Gerekenler;

E-ticareti uluslararası ticaret için kullanmak isteyenler, öncelikle sınır ötesi e-ticareti lokalleştirmeye odaklanmalıdır.  E-ihracatta dikkat gereken bazı kurallar vardır.

• Bölgesel Rekabet

Yerel rekabet, e-ihracatın başarısı için çok önemlidir. Bunun için pazar araştırması yapılması gerekir, fiyatlandırma ve pazar payı konusunda detaylı bir araştırma yapmak gerekir.

• Yerel ödeme yöntemleri

E-ihracatta lokal ödeme yöntemleri çok önemli bir faktördür. Ödeme hizmeti sağlayan kurumların hangi para birimlerini kabul ettiğini; hangi durumlarda ekstra maliyetler çıkardığını öğrenmek gerekir. Bunlar ödeme yönetimine göre değişkenlik gösterir. Ayrıca yurt dışı pazar yerlerinde kullanılan ödeme yöntemlerini öğrenerek, bunların kendi işletmemizin sistemine entegre edip edilemeyeceğini bilmek gerekir. Kullandığımız ödeme yöntemleri, hedeflenecek kitlenin en çok kullandığı ödeme yöntemi olmasına dikkat edilmelidir.

• Yerel nakliye seçenekleri

Hedef ülkede ürün teslimatı için seçilecek olan nakliye yöntemi tüketicinin satın alma sürecinde etkili bir etkendir. Pazar araştırmasında yerel nakliye seçeneklerinin araştırılmalıdır. En ucuz ve en hızlı kargo yöntemi bulunarak fiyat rekabeti sağlanabilir

• Müşteri hizmetleri

E-ihracatta müşteri hizmetleri, satışa sunulan ürün ya da hizmetlere göre değişkenlik gösterebilir. Müşteri hizmetleri, satışları artırmak için mutlaka kullanılmalıdır. Bununla beraber müşteri hizmetlerinin dezavantajı, ülkeler arası zaman dilimlerinin farklılık göstermesidir.

E-İhracatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

• E-ihracatın sürekli olabilmesi için lokal ticaret kurallarını detayları ile bilmek ve uygulamak gerekir.

• Yurtdışı e-ticarette tutarlı ve düzenli lojistik sistemler kullanılmalıdır.

• Yerel vergi ve e-ticaret kanunları bilinmelidir.

• Sınır ötesi e-ticarette ödeme süreçleri zorlu olabilir. Yerel vergilendirmeleri iyi anlamak ve müşterilerin buna göre ödeme yapmasını sağlamak önemlidir. Aksi halde satın alma iade ile sonuçlanabilir, işletmeye ve markaya zarar verebilir.

• Farklı ülkelerdeki pazarlara aynı şekilde yaklaşmak hatalı olacaktır. Örnek vermek gerekirse Amerika ve Çin’in tüketicileri ve kültürleri çok farklıdır. Bu sebeple e-ihracatta hedef pazarın satın alma alışkanlıkları ve kültürü dikkate alınmalıdır.

• Web sitesinde lokalizasyon yapılırken online tercüme araçları yerine profesyonel tercüman kullanılmalıdır.

• Ulusal bayramlar, e-ihracatın önemli maddelerindendir. Hedef pazara göre tatil kampanyaları düşünülmelidir.

Son yıllarda devlet teşvikleri ile giderek yaygınlaşan e-ihracat, markalara oldukça önemli fırsatlar sunmaktadır. E-ihracatın yatırım maliyeti geleneksel ihracata göre çok düşüktür. Ülke içindeki ekonomik dalgalanmalardan en az etkilenen e-ticaret türüdür.

Daha fazlası için Atölye Üsküdar’ı sosyal medya hesaplarından takip edebilir, fikir ve görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.