• 27 Nisan 2022

E-TİCARETE GİRİŞ

E-TİCARETE GİRİŞ

E-TİCARETE GİRİŞ 1000 667 ismail.nart

    Elektronik ticaret veya bilinen ismi ile e-ticaret çevrimiçi yapılan ticari faaliyetlere verilen isimdir. Daha açık ifade etmek gerekirse internet üzerinden ürün alıp satmaktır.  İnternet kullanımı yaygınlaştıkça e-ticaret hacminde de ciddi artışlar yaşanmaktadır. Türkiye’de e-ticaretin toplam ticarete oranı 2021 yılında %15’i aşmış durumda. 2025 yılında is bu oranın  %20’yi aşması bekleniyor. Özellikle pandemi sonrası her 10 tüketiciden 8’inin internet üzerinden alışveriş yapması beklenmekte.

  E-ticaret bu denli yaygınlaşmasından sonra buradan pay almak isteyen firmalar bu ekosistemi öğrenip buna göre strateji geliştirmeye başlamalılar.

  E-ticarete başlamak isteyen firmalar veya şahıslar öncelikle satışı hangi kanaldan yapacaklarını belirlemeliler.

Bunun 3 farklı yöntemi vardır:

1. Online Pazaryerleri

  Online satış platformları son zamanlarda en popüler e-ticaret platformları arasında yer almaktadır. Bunun örneği olarak Amazon.com gösterilebilir.  Şu an Amazon.com dünyanın en değerli şirketleri arasında yer almaktadır.

 Bu platformlarda satış yapmak için her sattığımız ürün üzerinden belirli bir miktar komisyon ödememiz gerekir. Ayrıca bu platformlarda satış yapmak için ticari bir firmamızın olması gerekir. Bu platformlarda satış yapmanın avantaj ve dezavantajları vardır. Özellikle düşük bütçeli kişiler, küçük işletmeler ve kendi e-ticaret sitesini açamayan kişiler için pazaryerleri bulunmaz bir fırsattır. Bu platformlarda mağaza açma maliyeti çok düşüktür.  Hali hazırda bir müşteri kitlesi olduğu için ekstra reklam maliyeti olmaz.

 Bu pazaryerlerinin dezavantajları da vardır. Her mağaza aylık komisyon ve mağaza için ücret ödemeleri gerekmektedir.  Ayrıca çok fazla satıcı olduğu için rekabet oldukça yüksektir.

 2. Kendi E-ticaret Siteniz Üzerinden Satış

   E-ticaret sitesi kurmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bunlar şunlardır; Bütçe, sanal pos, alan adı, e-ticaret altyapısı, ürün, dijital pazarlama, kargo işlemleri ve reklam.

 Kendi e-ticaret sitemizi kurarken satacağımız ürüne uygun telaffuzu kolay ve taklit olmayan bir alan adı belirlenmelidir. Ödeme almak için mutlaka bir sanal posa ihtiyacımız vardır. Bazı e-ticaret altyapısı sağlayıcıları sanal pos hizmetini siteye entegre olarak vermektedir. Reklam ve dijital pazarlama için belirli bir miktar bütçe ayırmamız gerekmektedir.

3. Sosyal Medya Üzerinden Satış

Son zamanlarda hayatımızda oldukça fazla yer kaplayan sosyal medya platformları da artık bir dijital pazarlama mecrası haline gelmiştir. Sosyal medyada üzerinden e-ticaret daha çok Instagram ve Facebook üzerinden yapılmaktadır. Bu iki sosyal medya platformu üzerinden reklam alınabilmektedir.

Daha fazlası için Atölye Üsküdar’ı sosyal medya hesaplarından takip edebilir, fikir ve görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilir ve ya bizimle iletişime geçebilirsiniz.