• 18 Ağustos 2022

ETSY’DE SATIŞ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 7 ŞEY

ETSY’DE SATIŞ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 7 ŞEY

ETSY’DE SATIŞ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 7 ŞEY 1024 279 ismail.nart

Ülkemizde uluslararası pazaryerlerine olan ilgi gün geçtikçe artmakta. Bunun en önemli nedenlerinden biri son dönemde yaşanan döviz kurlarındaki yükseliş. Bu pazaryerlerinden biri hiç şüphesiz Etsy. Etsy’de satış yapanların sayısı ülkemizde gün geçtikçe artmakta. Etsy, çoğunlukla el yapımı ürünler üreten üreticilerin, tasarım ürünler, antika ve değerli ürün koleksiyoncularının satış yaptığı çevrimiçi bir pazaryeridir.

Peki Etys’de satış yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

1. Etsy’de satış hacim araştırması

 Etsy’de satışa başlamadan önce mutlaka ürünün satış hacminin araştırılıp varsa eğer rakip analizinin yapılması gerekir. Aynı ürün yoksa benzer ürün satan satıcıların ürün satış rakamlarına ve fiyatlarına bakmamız gerekir.

2. Satışı yasak olan ürünlerin satılmaması

 Etsy bazı ürün kategorilerinde satış yapılmaması konusunda oldukça dikkatli davranmaktadır. Bu kategoriler şunlardır;

  • Nefret ürünleri
  • Reklam içerikleri
  • Hayvansal ürünler ve insan artığı
  • Yasadışı ürünler ve yüksek teknoloji ürünleri
  • Tehlikeli Ürünler: Zehirli, toplanmış ürünler, silah vb.
  • Pornografik ürünler
  • Alkol, tütün, uyuşturucu ve ilaç

3. Ürün görsellerine dikkat edilmesi gerekir

 E-ticaret ve e-ihracatta müşterilerimiz ürünü canlı olarak görmediği için ürün görselleri büyük önem arz etmektedir. Ürünü her açıdan detaylı ve kalitesi yüksek bir şekilde çekilmiş olması gerekir. Ayrıca ürünümüzün boyutunu anlatma açısından ürün bir model ile veya bir nesne ile beraber fotoğraflanabilir.

4. Etsy’de Satış için Sosyal medya aktif olarak kullanılmalı

 Ürünleriniz görünürlüğü ve mağazanıza gelen trafiği artırmak için sosyal medya hesaplarını kullanmak önemlidir. Mağazanıza ait sosyal medya hesapları açarak, bu mecraları kullanan kitleleri kullanabilirsiniz.  Özellikle Pinterest Etsy mağaza sahipleri oldukça önemli bir sosyal medya platformudur. Pinterest hesabını aktif olarak kullanmak Etsy mağazamızın görünürlüğünü artıracaktır. Böylelikle mağazanıza daha fazla trafik çekebilirsiniz.

5. Ürün başlığı, ürün açıklaması ve anahtar kelime

 Ürün açıklaması en az ürün görselleri kadar önemlidir. Ürünleri detaylı bir şekilde açıklayarak alıcının aklında hiçbir soru işareti bırakmamamız gerekir. Ayrıca başlığımızı da dikkat çekici ve ürünü açıklayıcı şekilde yazarsak müşterilerin dikkatini daha fazla çekebiliriz.  Açıklamaya ve başlığa uygun şekilde anahtar kelime seçmemiz gerekir. Bu sayede açıklama, başlık ve anahtar kelimeler optimize olarak ürünlerimiz daha fazla kişi tarafından görüntülenecektir.

6. Ürün gönderim süresi ve kargo ücreti

 E-ticarette en önemli şeylerden biri de kargonun alıcıya hızlı bir şekilde ulaşmasıdır. Bu durum Etsy’ de de farklı değildir. Ürünün teslimat hızı en önemli satış artırıcı etmenlerden biridir. Mağaza ayarlarından ürün gönderim süresini düzenleyebiliriz. Kargo ile alakalı bir diğer önemli husus ise ücretsiz kargo seçeneğidir. Yapılan araştırmalar tüketicilerin ücretsiz kargo seçeneği sunan mağazalardan daha fazla alışveriş yaptığı yönündedir.

7. Mağaza yorum ve puanları

Etsy’de mazağa yorum ve puanları çok önemlidir. Yorum ve puanlarınız iyi ve yüksek olması için ürününüzü zamanında kargoya vermelisiniz. Ayrıca sipariş sonrası müşterinizden yorum ve puan isteyerek mağaza puanınız daha da artırabilirsiniz.

Daha fazlası için Atölye Üsküdar’ı sosyal medya hesaplarından takip edebilir, fikir ve görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.