FOTOĞRAFÇILIK TÜRLERİ

FOTOĞRAFÇILIK TÜRLERİ 1024 427 yonetici

Nedir Bu Fotoğraf ve Fotoğrafçılık Türleri?

Fotoğrafçılık birçok alanı içinde barındıran; fotoğraf makinesi kullanarak ışığı bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturmayı amaçlayan bir sanat dalıdır.

Önceleri sadece anı yakalamak olan fotoğrafçılık zaman içinde gelişen teknoloji ile yeni gelişmeler yaşanarak belli alanlarda türlere ayrılmıştır. Fotoğrafçılık türleri dijital çağ ile birlikte insanlar için popüler meslek haline gelmeye başlamasıyla birlikte çeşitli tarzlar oluştu.  

Siyah – Beyaz Fotoğraf

Siyah-beyaz filmler hem düşük maliyetli hem de fotoğraflara “klasik” görünüm verdiği için uzun seneler renkli filmlere karşı baskınlığını korumuştur. Siyah beyaz fotoğraflar sadece siyah ve beyaz değildir, işlemelere bağlı olarak başka renkler de barındırırlar. Günümüzde renkli dijital fotoğraflar çeşitli teknikler kullanılarak siyah-beyaz hale getirilebilir. Bazı üretici firmalar ise sadece monokrom(siyah-beyaz) fotoğraf çekebilen dijital makineler üretmektedir.

Renkli Fotoğraf

James Clerk Maxwell’in icat ettiği yöntemle, SLR’nin mucidi Thomas Sutton tarafından 1861’de çekilmiştir. Aynı pozun kırmızı, mavi ve sarı filtrelerle çekilip birleştirilmesiyle elde edilmiştir.

Renkli Fotoğraf 19. yüzyılın ortalarından itibaren icat edilmiş ve geliştirilmiştir. Renkli fotoğraflar üzerinde yapılan ilk denemeler uzun pozlamalar gerektirmiş ve beyaz ışığa maruz kalan renkli fotoğraflar kısa sürede solmuştur.

İlk renkli fotoğraf, fizikçi James Clerk Maxwell’in üç renk ayrımı ilkesine dayanarak 1861 senesinde çekilmiştir. Kâğıda renkli baskı, 1860’larda Louis Arthur Ducos du Hauron tarafından eksiltici bir renk üretimi yöntemi olan çıkarmalı renklerde yapılan üç görüntünün karbon baskılarının üst üste bindirilmesiyle oluşturulur. Rus fotoğrafçı Sergey Prokudin-Gorski, renk ayırma tekniğini çok yönlü bir şekilde kullandı. İlk ticari olarak başarı sağlayan renk işlemi otokrom, 1907’de Auguste ve Louis Lumière kardeşlerce tanıtıldı.

Dijital Fotoğraf

Dijital Fotoğrafçılık, nesnelerin görüntülerini oluşturmak için bugüne kadar kullanılan film rulosu yerine dijital teknoloji kullanarak oluşturulan bir fotoğraf biçimidir. Geleneksel fotoğrafçılıkta, fotoğrafların çekildiği Film rulosu, çekim sonrası kimyasal banyo işlemi (Negatif görüntü) ve fotoğrafın kâğıtlara basılması (Pozitif Görüntü) sonucu izlenilebilir hale gelirken, dijital fotoğraf makinesi ile çektiğimiz fotoğrafları anında fotoğraf makinesinde veya bilgisayarımızda izleyebilmemiz, arşivleyebilmemiz bize zaman ve maddi açıdan avantaj sağladı.

Dijital fotoğrafçılığın da hayatımıza girmesiyle birlikte fotoğraf sanatında çeşitli tarzlar ortaya çıktı. Peki, nedir bu tarzlar?

Doğal dünyayı fotoğraflamak

Bitkiler, hayvanlar veya dış mekânlar ilginizi çekiyorsa bu fotoğrafçılık türleri sizin için doğru olabilir. 

Doğa fotoğrafçılığı

Doğal olayların, manzaraların, evcil olmayan hayvanların, tarımsal olarak yetişmeyen bitkilerin ve buna benzer olarak doğa ile ilgili olan tüm gelişmeleri içeren bir türdür.

Fotoğraf Ayşe Muş

Manzara fotoğrafçılığı

Gün doğumu ve batımını, bulutlu, sisli ya da yağmurlu veya karlı bir havanın fotoğrafını çekmek için oluşan manzaralardan istenilen etkiyi vermek amacıyla anı yakalayan bir türdür. 

Astrofotoğrafçılık

Gökyüzü nesnelerinin çeşitli teknikler yardımıyla fotoğraflanması işlemi astrofotoğrafçılık olarak tanımlanmaktadır. Ay, gezegenler, yıldızlar ve galaksilerin fotoğraflanması buna örnektir.

Makro fotoğrafçılık

Çıplak gözle göremeyebileceğimiz ya da dikkatimizden kaçan detayları ön plana çıkarmak için bir nesnenin tamamını ya da belirli bir parçasını gerçekteki boyutundan daha büyük ve tüm ayrıntılarını göz önüne serecek şekilde fotoğrafının çekilmesidir.

Şehir manzaralarını ve yapıları fotoğraflamak

Mimari fotoğrafçılık

Gökdelenlerden gotik çörtenlerin fotoğraflarına kadar mimari fotoğrafçılık, binaların ilginç bakış açılarını nasıl sergileyeceğiniz ve ilgi çekici özelliklerini nasıl vurgulayacağınız bir türdür.

Emlak fotoğrafçılığı

Bina fotoğrafçılığına daha ticari bir bakış açısı sunan emlak fotoğrafçılığı, ev fotoğrafları çekerek bir kariyer oluşturma fırsatı sunar.

Fotoğraf Merih Nişancı

Hava fotoğrafçılığı

Drone, helikopter veya yüksek bir gökdelenin tepesi olmak üzere yüksek bir perspektiften çekilmiş tüm fotoğrafları kapsayan bir türdür.  

İnsan fotoğraflamak

Moda fotoğrafçılığından kişisel portrelere kadar, insanları konu edinen fotoğrafçılık türleridir. 

Portre fotoğrafçılığı

Kişinin omuzlarından yukarısını kayda almak sureti ile insanın kişiliğini, duygularını, iç dünyasını ortaya koyan fotoğrafa farklı açılardan ve değişik ışık koşulları ile resmedilmesidir.

Headshot fotoğrafçılığı

Özgeçmişler, web siteleri ve sosyal medya profilleri için kullanılan portre fotoğrafçılığın ticari bir türüdür.

Moda fotoğrafçılığı

Dergilere, moda evlerine ve reklam ajansları için stüdyo çekimi yapan ya da serbest çalışan fotoğrafçılar tarafından elde edilen çalışmaların bütününe verilen isimdir. Moda fotoğrafçılığı, giyim, aksesuar ve diğer moda öğelerinin gösterilmesiyle ilgilenen bir fotoğraf türüdür.

Spor fotoğrafçılığı

Sporları müsabakalarını belgeleyen fotoğrafçılardan farklı olarak daha çok ticari amaçla sporcular tarafından giyilen giysi ve ürünlerin sergilendiği bir türdür. Bu türde insanlarla ve onların çevresinde daha tempolu ortamlarda çalışabilme yeteneğine sahip olmak önemlidir.

Belgesel fotoğrafçılığı

Toplum olaylarını ve insanların yaşamlarının diğer önemli yönlerinin kayıtlarını oluşturan, fotoğrafçının bir modeli veya çevresini gerekli şekilde ayarlayabildiği küratörlü bir fotoğraf çekiminden farklı olarak belgesel fotoğrafçılığında gerçeği yakalamak ve fotoğraflar aracılığıyla gerçek bir hikâye anlatmak amaçlanır.

Yaşam tarzı fotoğraflamak

Yaşam Tarzı Fotoğraf

Bu pozsuz fotoğrafçılık tarzları ile önemli anlardan gündelik hayatın küçük anlarına kadar, dünyanın ve çevrenizdeki insanların anlarını ölümsüzleştirebilirsiniz.

Sokak fotoğrafçılığı,

ayatı belirli bir ortamda yakalamayı amaçlayan daha çok gelişme aşamasındaki fotoğrafçıların tercih ettiği mükemmel bir başlangıç noktası olan bu yaşam tarzı fotoğrafçılığı, hareketli bir pazardan yerel bir parktaki bir sahneye kadar, çevrenizi gözlemlerken yeni bakış açıları bulabilecek kadar çeviklik gerektiren, ilgi çekici sokak fotoğrafları yakalayabileceğiniz bir türdür.

Düğün fotoğrafçılığı

Evlenen çiftler için yapılan, düğünü ve düğünle ilgili diğer aktiviteleri; çiftin pozlu fotoğrafları, nikâh seremonisi, düğün eğlencesi, hazırlıklar ve benzeri aktiviteleri konu alan fotoğraf türüdür.   

Ticari fotoğrafçılık alanları

Fotoğraf hobinizi gelir kaynağına dönüştürmek amacıyla yapılan bu tür fotoğrafçılık sizin için uygun olabilir. 

Yemek fotoğrafçılığı

Yiyeceklerin ağız sulandıran fotoğraflarının çekildiği; restoran reklamları, menü fotoğrafları ve konaklama hizmetleri sunan işletmelerin web siteleri için görseller oluşturarak ticari işler elde edilen bir türdür. Yemek fotoğrafçıları, çalışmalarını stok fotoğraf olarak bile lisanslayabilir.

Ürün fotoğrafçılığı

Spor ayakkabılarından kamp malzemelerine ve makyaj malzemelerine kadar, ürün fotoğrafçıları farklı markaların ürünlerini net ve çekici fotoğraflarla sergilendiği bir türdür.

Ürün çekimi

Sanatsal çekimler yapmak

Natürmort fotoğrafçılığı

Natürmort fotoğrafçılığı cansız nesnelerin belirli bir kompozisyonda düzenlenmiş hallerini kapsayan fotoğraf türüdür. Geleneksel meyve kâselerinden bitpazarından alınmış ilgi çekici ürünlere kadar, natürmort geniş bir kategoridir.

Güzel sanatlar fotoğrafçılığı,

Fotoğrafçının kendi sanatsal amacına yönelik oluşturduğu natürmorttan manzaralara portrelere kadar fotoğrafik olarak ifade edilen bir türdür.

Çift pozlama fotoğrafçılığı

Bir görüntüyü oluşturmak için iki görüntünün dijital yazılımlarıyla etkileyici hala getiren fotoğrafçılık türüdür.

Sürreal fotoğrafçılık

Sürrealizm, tanınabilir görüntüleri benzersiz bir şekilde, bakanları düşünmeye sevk eden fotoğraflar oluşturmak için gerçeküstü fotoğrafçılığı keşfedebileceğiniz bir türdür.

Soyut fotoğrafçılık

Tanıdık nesnelerin ve manzaraların ilgi çekici bakış açılarını bulup farklı görünümlerini yakalayan bir fotoğrafçılık türüdür. 

Daha fazlası için Atölye Üsküdar’ı sosyal medya hesaplarından takip edebilir, fikir ve görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.