• 3 Mayıs 2022

Hololens Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ücretsiz Deneyim Mümkün mü?

Hololens Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ücretsiz Deneyim Mümkün mü?

Hololens Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ücretsiz Deneyim Mümkün mü? 768 1024 yonetici

Microsoft şirketinin sanal gerçeklik (virtual reality) ve artırılmış gerçekliği (augmented reality) bir arada sunduğu karma gerçeklik (mixed reality) gözlüğü olan “Microsoft Hololens” kullanıcılarına sanal evren ile gerçek dünya deneyimini bir arada sunmaktadır.

Oculus VR, Oculus Rift, Samsung Gear VR, HTC Vive, Playstation VR gibi ürünlerin yer aldığı sanal dünya ürünleri pazarında yer alan Microsoft Hololens diğer konsollu ürünlerin aksine eller serbest çalışma imkânı sunarak ergonomik çalışma sunan bağlantısız bir holografik cihazdır. HoloLens’in son versiyonu Hololens 2’dir.

HoloLens 2 kutu içeriğinde cihaz ile birlikte koruyucu özelliği bulunan taşıma çantası, havai kayış, bağlantı kablosu ve şarj cihazı bir arada gelmekte ve Windows 10 işletim sistemi ile son kullanıcı deneyimine uygun şekilde teslim edilmektedir. Mekânsal haritalama, el ve göz takibi, sesli komut algılama, geniş görüş alanı özelliklerine sahip olan ürün aktif kullanımda 2-3 saat pil ömrüne sahiptir.

HoloLens 2’nin Özellikleri

 El takibi özelliği ile hologramlara dokunma, kavrama ve hareket ettirme imkânı sunar böylelikle hologramlar gerçek nesneler gibi tepki verir.

Ses Etkin özelliği ile ana menüyü açma, uygulamaları kontrol etme, kapatma gibi komutları algılar, HoloLens 2’de hızla gezinme ve çalıştırma olanağı sağlar.

Göz takibi özelliği ile tam olarak nereye baktığınızı ve amacınızı anlayarak hologramları gerçek zamanlı olarak gözlerinize uyarlar.

Mekânsal haritalama özelliği ile fiziksel ortamı sorunsuz bir şekilde haritalar ve dijital içeriği birbirinden farklı ortamlarda nesnelere veya yüzeylere bağlar.

HoloLens 2 ile meta evrende hologramlar üzerinden birlikte çalışan uzak iş arkadaşlarınızla bağlantı kurabilir, en tehlikeli işleri yine hologramlar vasıtasıyla risk almadan öğretebilirsiniz.

Atölye Üsküdar’da Hololens Deneyimi

            HoloLens2 Atölye Üsküdar altyapısında bulunan Fab-Lab ekipmanlarından biridir. Atölye Üsküdar’a üye olarak HoloLens’i deneyimleyebilir, meta evrende görüşmeler yapabilir ve HoloLens’de ürün geliştirebilirsiniz.

Daha fazlası için Atölye Üsküdar’a bekleriz. İsterseniz bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, fikir ve görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilir ve ya bizimle iletişime geçebilirsiniz.