• 11 Ocak 2022

Ideathon Nedir?

Ideathon Nedir?

Ideathon Nedir? 500 500 yonetici

Son yıllarda oldukça popüler yarışmalardan bir tanesi olan “Ideathon” ile ilgili yazımızda sizinle buluşuyoruz. Yakın zamanda biz de Ideathon çağrısına çıktık ve başvurunun son zamanlarında size rehber niteliğinde olmasını umarak bu yazıyı hazırladık. Bu yazımızda Ideathon ile ilgili temellerden bahsedeceğiz. Şimdiden keyifli okumalar.

Ideathon, herhangi bir konuda yenilikçi fikirlerin yarıştırıldığı maratonlardır. Grup olarak veya bireysel olarak katılım sağlanabilir. Bu yarışmalarda, sadece sahip olduğunuz fikirlerin değerlendirilmesi yapılır. Bu fikirler belirlenmiş jüri veya jüriler tarafından değerlendirilir ve ortaya bir puan çıkar. Ideathon yarışmaları henüz fikir aşamasında olduğu için ortaya bir ürün çıkartılması beklenmez. Hayal gücünüzü zorlayarak ortaya fikir koymanız önemli olsa da bu fikirlerin sahip olduğu bazı özellikler sizin ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.

Peki bu fikirlerde bulunması gereken önemli özellikler nedir?

Yenilikçi olması

Bu özellik aranan en önemli kriterdir. Yaratıcı fikirlerin yenilikçi çözümlerle birlikte sunulması sizi bir adım öne taşır.

Pazar analizinin yapılmış olması

Pazar analizi kapsamlı bir konudur ancak yapılmış olması birçok işinizin kolaylaşmasını sağlar. Bir yeniliğin gerçekten ihtiyaç olup olmadığının belirlenmesi çok önemlidir. Bu fikir gerçekten getirdiği yenilikle ihtiyaca parmak basmış ise o zaman doğru yoldasınız demektir.

Uygulanabilir olması

Eşi benzeri olmayan bir fikrinizin olması güzel fakat fikrinizi bir adım öne taşıyarak ilerlemek size artı puan kazandıracaktır.

Sürdürülebilir olması

  1. yüzyılın en önemli başlıklarından biri olan sürdürülebilirlik yarışmalarda aranan önemli kriterlerden biri olmuştur. Sürdürülebilir fikirler projeye dönüştürüldüğünde uzun seneler uygulanabileceğini göstermiş olur.

Bu kriterler size hayal gücünüzü aktif bir şekilde kullanırken gerçek hayata da dönüştürebileceğiniz fikirler oluşturmanızı sağlayacaktır.

Aslında bu kısa yazı ile Atölye Üsküdar Ideathon programında da nelerin önemli olduğunu vurgulamış olduk. Henüz fikir aşamasındayken bu kadar kapsamlı araştırma ile yapılmış bir çalışmanın, hayata geçirilme sürecindeki sıkıntılar da hafiflemiş olacaktır.

Yarışmaya katılan herkese başarılar dileriz.