• 6 Mayıs 2022

Markanız / İşletmeniz İçin Kullanabileceğiniz Dijital Pazarlama Kanalları

Markanız / İşletmeniz İçin Kullanabileceğiniz Dijital Pazarlama Kanalları

Markanız / İşletmeniz İçin Kullanabileceğiniz Dijital Pazarlama Kanalları 1024 279 taha.guldu

Dijital pazarlama kanalları günümüzde, markanızı ürününüzü veya hizmetinizi hedef kitlenize ulaştırmaya yardımcı olabilecek en iyi kanallar arasında yer almakta. Pazarlama hedeflerinize ulaşmak, markanızı / işletmenizi pazarında doğru konumlandırmak ve rakiplerinizden sıyrılabilmek için bu kanallarda yer almak, markanız için oldukça önemli.

Geleneksel pazarlamaya göre çok daha uygun maliyetlere çok daha fazla erişim ve geri dönüş imkanı sağlayan dijital pazarlama kanalları artık tüm işletmeler için elzem durumda. Hali hazırda geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama kanalları arasındaki en büyük fark dijital pazarlama kanallarında çift yönlü bir iletişimin olması. Dijital pazarlama kanallarında hedef kitleniz / müşterileriniz size geri dönüş sağlayabilir ve interaktif bir şekilde iletişim sağlayabilirsiniz. Geleneksel pazarlama kanallarında ise sizi hem kabarık bir fatura hem de reklamlarınızın doğru hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığı soruları bekliyor olabilir.

Dijital Pazarlama Kanalları

Markanızı konumlandırabileceğiniz dijital pazarlama kanallarına göz atmak gerekirse;

  1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

En genel tanımıyla sitenizi organik aramalarda üst sıralara çıkarmak için yapacağınız çalışmaların bütünü olarak değerlendirilebilir. SEO’da dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri yapacak olduğunuz çalışmaların özgün, katma değer sağlayan işlemler olması ve bunu sürekli olacak şekilde yapmanız istediğiniz sonucu almanızı hızlandıracaktır.

  • Sosyal Medya Reklamcılığı

Dünyada milyarlarca sosyal medya kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde markanızı/işletmenizi bu kanala aktarmamak çok mantıklı bir hareket olmayacaktır. Detaylı hedef kitle analizleri ve geleneksel medyaya oranla çok daha uygun ve takip edilebilir reklam kampanyaları hazırlamak işletmenizin büyümesine büyük oranda katkı sağlayacaktır.

  • Google Reklamcılığı

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’da reklam kampanyaları hazırlamak size hem marka bilinirliği sağlayacak hem de potansiyel müşterilerinize ulaşarak dönüş sağlanmasına katkıda bulunacaktır.

  • İçerik Pazarlaması

İşletmeniz/markanız için yapabileceğiniz en etkili iletişim yollarında biri müşteri odaklı düşünmek. Müşterinizi salt para kazanma aracı olarak düşünmek yerine anlamlı bir iletişim dili oluşturabilirseniz bu size hem dönüşüm hem de müşteri sadakati olarak geri dönecektir. Aslında bu noktada devreye içerik pazarlaması giriyor. Hedef kitlenize sadece ürününüzü/hizmetinizi dayatmaktan ziyade onların ilgi duyabileceği fayda sağlayabileceği içerikler oluşturmanız hem sayfanızı büyütmenize katkı sağlayacak hem de müşteri sadakati kazanmanıza vesile olacaktır.

  • Affiliate Marketing

Türkçe karşılığı satış ortaklığı olan ‘’Affiliate Marketing’’ de sistem genel olarak işletmenin ürün ve hizmetinin reklamının tavsiyeler yolu üzeriyle yapılmasını tanımlar. Bu kanalda yapılan pazarlama faaliyetlerini belirlemenin en basit yolu ‘’sponsorlu paylaşım’’ veya ‘’anlaşmalı bağlantı’’ gibi etiketler içeren ifadelerle karşılaşmanızdır. Genel olarak pazarlama faaliyetlerinde dikkat edilmesi gereken konular marka veya işletmenizin hedef kitle analizini iyi gerçekleştirmek, kitlenizin hangi kanallarda yoğunluk gösterdiğini iyi gözlemlemek ve gerekli aksiyonları çıkaracağınız verilere göre almakta.

Daha fazlası için Atölye Üsküdar’ı sosyal medya hesaplarından takip edebilir, fikir ve görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.