Türkiye’nin en kapsamlı Metaverse Zirvesi 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü 10:00- 18:00 saatleri arasında Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Metaverse evreni ile alakalı soruların cevabının arandığı programa ilgi yoğun oldu. Atölye Üsküdar olarak katıldığımız etkinlikte standımızı ziyaret eden misafirlere yaptığımız çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdik.

Metaverse Nedir?

Vikipedi’de yer alan tanıma göre “Metaverse veya Türkçe tabiriyle sanal evren, geleneksel kişisel bilgisayarların yanı sıra sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla kalıcı çevrimiçi 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, İnternet’in varsayımsal bir yinelemesidir.”

DOF Robotics Kurucusu Sn. Mustafa Mertcan, Big Data Turkey Kurucusu Sn. Ramazan Sarı, Coinoxs Kurucusu Sn. Can Azizoğlu, Funsef Kurucu Ortakları Sn. Şule Erkınay ve Sn. M.Fatih Erkınay, Geleceğin Bilimi Gençlik Hareketinden Medipol Üni. Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Sn.Dr. Muhammed İkbal Alp, Avukat Sn.Selma Karaduman ve yatırımcılar Atölye Üsküdar standını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı ve Atölye Üsküdar’ın girişimci üyelerine destek sözü verdiler.

Üsküdar Belediyesi tarafından yenilik ve girişimcilik kültürünün toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırılması hedefiyle kurulan Atölye Üsküdar Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi olarak; yeni girişimcilerin ortaya çıkarılması, girişimciliğin kariyer alternatifi olarak sunulması, mevcut girişimlerin niteliklerinin artırılması, bireylerin yaratıcı ve yenilikçi yönlerinin ön plana çıkarılması için bir adım daha attık.

Uygulama odaklı ortam ve eğitimlerin geliştirilmesi için farklı kuluçka programlarının hayata geçirildiği, nesnelerin interneti, yapay zeka, otonom sistemler, sanal/artırılmış gerçeklik alanlarında destekler sunduğumuz; ayrıca girişimcilerin Ar-Ge ve prototipleme için kullanabileceği bir fab-lab’in de bulunduğu merkezimizin standında katılımcılara Microsoft Hololens 2 ve HTC Vive Pro Eye ile sanal gerçeklik ve karma gerçeklik deneyimleri sunduk. Birçok sürprizin de yer aldığı etkinlikte katılımcılar standımıza yoğun ilgi gösterdi.

E-HUB toplantı Fotoğrafı