• 24 Nisan 2022

OTONOM Teslimat Robotu YEBO

OTONOM Teslimat Robotu YEBO

OTONOM Teslimat Robotu YEBO 1024 576 melike.colak

Hayatımızın her köşesinde kendini hissettiren Teknoloji , yine hız kesmeden yeniliklerle karşımıza çıkarak bizi şaşırtmaya devam ediyor. Çevrimiçi yemek siparişi sitesi Yemeksepeti, hızlı, verimli ve güvenilir bir sipariş deneyimi için Türkiye’de bir ilk olarak otonom teslimat robotlarını hizmete soktu.

YEBO (Yemek Robot) adındaki bu robotlar, başlangıç olarak Caddebostan, İstanbul’daki kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için yollarda olacaklar. Ardından Türkiye’nin farklı bölgelerinde her yere otonom teslimat deneyimlenebilecek.

Yemeksepeti’nin Delivers.ai iş birliği ile hayata geçirdiği YEBO’lar, hızlı, akıllı ve sürdürülebilir bir teslimat modeli ile karşımıza çıkıyor. İlk olarak Caddebostan’da başlatılan bu modelde, Yemeksepeti ekibi, bölgedeki sipariş veren kullanıcılara otonom robot YEBO’yu deneyimleme seçeneğini sunuyor. Kullanıcılarında bu durumdan oldukça keyif alacağı öngörülüyor.


Peki nasıl bir sistem üzerinde gerçekleşiyor bu hizmet? Dediğinizi duyar gibiyiz. Yemeksepeti’nin otonom gönderim teklifini kabul eden kullanıcılara e-posta üzerinden bir kod gönderiliyor. Eşzamanlı olarak YEBO, ilgili restorandan aldığı siparişi kullanıcı adresine götürüyor. Kullanıcı, Otonom robot YEBO üzerindeki sisteme kodu girerek siparişine hızla ve güvenle ulaşıyor.

YEBO’ların hazneleri yemek sıcaklığını uygun seviyede tutmak için özel malzemelerle tasarlanmış. Değiştirilebilir batarya sistemi sayesinde kesintisiz hizmet sunmaya olanak tanıyor. 15 cm’e kadar kaldırım tırmanabilen ve zorlu yol koşullarında dahi görevlerini yerine getirebilen YEBO’lar akıllı ve hızlı olduğu kadar güvenilir bir hizmet sunuyor. İhtiyaç duyulan veya acil durumlarda ise manuel kullanıma geçiş yapılıyor.

Yemeksepeti’nin Delivers.ai iş birliği ile sunduğu YEBO’lar, 5 Mayıs 2022 itibarıyla yollarda bize kendilerini fark ettirecekler. Hizmet verdiği bölgeler ise günden güne artarak, sürekli olarak genişleyecek.

Daha fazlası için Atölye Üsküdar’ı sosyal medya hesaplarından takip edebilir, fikir ve görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilir ve ya bizimle iletişime geçebilirsiniz.