• 4 Ekim 2021

TEKNOFEST’e Katıldık!

TEKNOFEST’e Katıldık!

TEKNOFEST’e Katıldık! 1024 682 melike.demirel

Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’e katılan Üsküdar Belediyesi, Atölye Üsküdar Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi ile Bilim Üsküdar stantlarında yeni nesil ürün ve çalışmalarını gençlerle buluşturdu.

Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinden ödüllerle dönen Üsküdar Belediyesi Atölye Üsküdar katılımcılarımızı tebrik eden Belediye Başkanı Hilmi Türkmen; bilim ve teknolojiyi üreten girişimci gençlerimizin her daim yanında olduğunu belirtti.  Bilim ve teknolojiye ilgi duyan ve gelişmeleri yakından takip eden gençlerimizin fikirlerini hayata geçirebilmeleri ve çalışabilmeleri adına ortamlar oluşturduklarını ve her türlü desteği sağladığını söyleyen Başkan Türkmen, Bilim Üsküdar ve Atölye Üsküdar birimleri ile gençlerimize bu hizmetleri sağladıklarını ifade etti. Başkan Türkmen ayrıca “Gençlerimizi yaptıkları çalışmalarda motive edip desteklemeye devam ederek, onlardan aldığımız enerji ile de çalışmalarımıza yön vereceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma ve Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İÜ rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Beykent Ü. rektörü Prof. Dr. Murat Ferman, YTÜ rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın da hakkında bilgi aldığı Atölye Üsküdar Projesine Teknofest ziyaretçileri yoğun ilgi gösterdi. VR Gözlük deneyimi, Hololens deneyimi ve çocuklar için 3 boyutlu kalem ile etkinliklerin düzenlendiği standımızda festival boyunca tüm katılımcılara hizmet verildi. Standımızda ayrıca Robotis Bioloid premium robot, üç boyutlu tarayıcı ve üç boyutlu yazıcı da katılımcıların kullanımına sunuldu.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te Atölye Üsküdar takımlarından LAGARİ takımı;  “Savaşan İnsansız Hava Araçları” yarışmasının Sabit Kanat kategorisinde birincilik ödülünü, TEAM IMU FW takımı; “İnsansız Hava Araçları” yarışmasının Sabit Kanat Yerlilik kategorisinde üçüncülük ödülünü almaya hak kazanmıştır. Gökmen UAV Team takımı ise  “Uluslararası İnsansız Hava Aracı ve Savaşan İnsansız Hava Aracı” yarışmalarında Döner Kanat kategorisinde finalist olmaya hak kazanmıştır. Teknofest’e katılan diğer takımlarımız ise İstanbulensis Robotik, Fezabis Roket, Homogeneous, KİHA, TOAF, Okesa-Tungus, Saltuk Takımı, İTÜ Racing Driverless ve Model Uydu.

Üsküdar Belediyesi tarafından ISTKA 2018 Girişimcilik Mali Destek Programı ile hayata geçirilen Atölye Üsküdar, yenilik ve girişimcilik kültürünün toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Ülkemizde teknoloji ve bilimin gelişmesini destekleyen bir ekosistem olma özelliği taşıyan ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda faaliyet gösterecek olan Atölye Üsküdar, girişimciler için birçok olanak sunuyor. Proje, ofisler, eğitimler için interaktif sınıflar ile yeni nesil teknolojilere yönelik Ar-Ge projelerinin hayat bulacağı bir Ar-Ge laboratuvarını bünyesinde barındırıyor.

Atölye Üsküdar, olanakları ve konseptiyle geleceğe ve fikirlere yapılan önemli bir yatırım olma özelliği taşıyor. FAB-LAB ve Kuluçka Merkezi modellerini ülkemiz sosyolojisine uygun bir modelle hayata geçiren Atölye Üsküdar, üretim kültürünün girişimcilik temelinde toplumun tüm kesimlerine doğru ve nitelikli bir şekilde yaygınlaştırılmasını hedefliyor.

Proje, girişimcilik ekosistemi içerisinde interdisipliner üretim uygulamalarına dair ülkemiz sosyolojisine uygun ürün, hizmet, model ve eğitimler geliştirmeyi amaçlıyor. Paydaşlarının memnuniyetini ve bağlılığını sağlayarak, Türkiye çapında yaygınlaşacak özgün bir model ortaya koyuyor.